Zaposlenici Centra
E-mail: lidija.matosevic@tfmvi.hr
Google Scholar: Lidija Matošević
Lidija Matošević rođena je u Rijeci, gdje je završila osnovnu i srednju školu.
Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je filozofiju i povijest, a na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu teologiju. Magisterij iz teologije stekla je na Evanđeoskom teološkom fakultetu u Osijeku, a doktorat iz teologije 2003. godine na Teološkom fakultetu Karls-Ruprecht (evangelička teologija) Sveučilišta u Heidelbergu.
Od 2003. do danas djeluje na Teološkom fakultetu Matija Vlačić Ilirik (danas Sveučilišni centar za protestantsku teologiju Matija Vlačić Ilirik) gdje drži predmete iz sustavne teologije. Predavala je na diplomskom filozofsko-teološkom sveučilišnom studiju te na poslijediplomskom sveučilišnom znanstvenom teološkom studiju na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Održala je i više gostujućih predavanja na Sveučilištu u Leipzigu (jednosemestralni ciklus predavanja) i na Sveučilištu u Heidelbergu.
Za knjigu Lieber katholisch als neuprotestantisch: Karl Barths Rezeption der katholischen Theologie 1921-1930, kod izdavača Neukirchener Verlag, dobila je 2007. John Templeton Award for Theological Promise. Godine 2017. objavila je udžbenik Uvod u dogmatiku (Teološki fakultet Matija Vlačić Ilirik, Zagreb, 2017.). Objavila je i veći broj stručnih i znanstvenih članaka u domaćoj i inozemnoj znanstvenoj periodici te u međunarodnim publikacijama.
Sudjelovala je u procesu integracije Teološkog fakulteta Matija Vlačić Ilirik u Sveučilište u Zagrebu te u pokretanju izdavačke djelatnosti Fakulteta unutar koje uređuje nizove Bibliotheca Flaciana i Folia Protestantica Croatica.
Godine 2018. Udruga za vjersku slobodu u Republici Hrvatskoj dodijelila joj je Priznanje dr. Branko Lovrec za promicanje dijaloga između religije i društva.
Nastava:
Ekumenska teologija
Liturgika
Uvod u dogmatiku
Protestantski pentekostalizam u Hrvatskoj
Kristologija
Večera Gospodnja/Euharistija u ekumenskoj perspektivi
E-mail: ksenija.magda@tfmvi.hr
Academia: Ksenija Magda
Ksenija Magda na Sveučilišnom je centru rezidentni bibličar, s fokusom na Novi zavjet. Teologiju je studirala na Evanđeoskom teološkom fakultetu (danas Visoko evanđeosko teološko učilište) u Osijeku i na London School of Theology (Brunel University) u Londonu, gdje je doktorirala 2008. godine. Trenutno je predsjednica Svjetskog baptističkog saveza žena (BWA Women's Department 2015-2020). Urednica je na projektu Central Eastern European Contextual Commentary on the Bible za područje Pavlovih poslanica. Njen je istraživački interes globalna kršćanska crkva i kontekstualna primjenjivost Biblije. Angažirana je kao dušobrižnik i bibličar za potrebe humanitarne organizacije Ruke Nade, koja se bavi razvojem zajednice. U slobodno vrijeme čita beletristiku, napose Grishamove krimiće.
Nastava:
Novozavjetni grčki jezik
Uvod u Novi zavjet
Uvod u egzegetske metode
Egzegeza Novoga zavjeta
Biblijska teologija Novoga zavjeta
Sociopovijesni kontekst poslanice Filipljanima
E-mail: zoran.grozdanov@tfmvi.hr
Google Scholar: Zoran Grozdanov
Zoran Grozdanov, rođen 1977. u Rijeci, studirao je teologiju, filozofiju i povijest u Rijeci, Zagrebu i Osijeku te je doktorirao na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 2015. godine. 2010/2011 proveo je studijsku godinu na Sveučilištu u Tübingenu pod mentorstvom Jürgena Moltmanna. Uredio je i napisao nekoliko knjiga i članaka u domaćim i inozemnim izdavačkim kućama i časopisima, a za knijgu Vjera u dijalog: religijsko i sekularno u razgovoru je sa suurednikom Nebojšom Zeličem dobio nagradu za knjigu godine Centra za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka. 2019. godine bio je Fellow Sveučilišta u Münsteru. Također, bio je inicijator i koordinator inicijative “Oslobodimo doniranje hrane PDV-a” koja je 2015. godine ishodovala oslobođenje poreza na doniranu hranu humanitarnim organizacijama.
Nastava:
Društveni angažman Crkve
Etika
Kristologija
Povijest filozofije
Praktikum
Teologija reformacije
Nacionalizam i kršćanstvo
Filozofija religije
Tijekovi suvremene teologije
Trojedini Bog
Vanjski suradnici
doc. dr. sc. Hrvoje Čargonja – Antropologija obreda
dr. sc. Suzana Vrhovski Peran – Crkva i sredstva društvenog priopćavanja
doc. dr. sc. Niko Bilić – Egzegeza Staroga zavjeta, Biblijska teologija Staroga Zavjeta
dr. sc. Daniel Brkič – Dušobrižništvo, Pastoral zajednice
dr. sc. Rainer Ebeling – Ekleziologija
Nikolina Ćerlek, prof. – Engleski jezik
dr. sc. Danijel Berković – Hebrejski (biblijski) jezik, Egzegeza Staroga zavjeta, Mjesto i uloga životinja u Bibliji
izv. prof. dr. sc. Danijel Labaš – Film i religija
dr. sc. Jadranka Brnčić – Hermeneutika, Isus u filmskoj umjetnosti
mr. sc. Jasminka Domaš – Judaizam
dr. sc. Iva Mršić Felbar – Katoličanstvo
Marina Peterlin, prof. – Kultura govorenja, čitanja i pisanja
doc. dr. sc. Marina Schumann – Latinski jezik, Opća povijest Crkve, Povijest crkve u Hrvata, Povijest protestantizma, Uloga žene u prvim stoljećima kršćanstva, Vlačićeve Centurije i počeci kritičke historiografije
dr. sc. Enoh Šeba – Liturgika, Metodologija znanstvenog rada, Homiletika, Praktikum
dr. sc. Branko Sekulić – Pravoslavlje
dr. sc. Senad Bajramović – Osnovne crte povijesti ateizma, Islam
dr. sc. Mladen Turk – Istočne religije
prof. dr. sc. Anto Mišić – Patrologija
dr. sc. Eva Katarina Glazer – Povijesni kontekst Biblije, Mitovi i religijski običaji starih naroda
prof. dr. sc. Alojz Jembrih – Povijest hrvatske protestantske baštine, Metodologija znanstvenog rada, Hrvatska protestantika u jezikoslovnom i prevoditeljskom obzorju
dr. sc. Daniel Premerl – Povijest kršćanske umjetnosti i arhitekture
mr. sc. Vanja Popović – Psihologija religije
prof. dr. sc. Siniša Zrinščak – Sociologija religije
prof. dr. sc. Krunoslav Nikodem – Sociologija religije
mr. sc. Bruna Velčić – Uvod u Stari zavjet
dr. sc. Ana Maria Raffai – Nenasilje: moć hrabrih
mr. sc. Entoni Šeperić – Pavlov politički mesijanizam
mr. sc. Tomislav Vidaković – Protestantski pentekostalizam u Hrvatskoj
Josip Pinjuh, prof. – Tjelesna i zdravstvena kultura
← O Centru